Термін «рак черевної порожнини» часто використовується в побуті для визначення злоякісних новоутворень органів живота. Однак в офіційній медицині такого терміна немає. Під злоякісними пухлинами черевної порожнини розуміють рак внутрішніх органів або ураження очеревини первинними пухлинами чи метастазами. Кожен вид має характерні особливості, причини виникнення та методи лікування.
Причини онкології різні. Важливий чинник ризику — спадкова схильність. Нездоровий спосіб життя, зокрема куріння, надмірне вживання алкоголю та незбалансоване харчування, значно підвищують ймовірність розвитку хвороби. Провокувати новоутворення можуть деякі хронічні інфекції, як-от гепатит B і С або інфекція Helicobacter pylori. З віком ризик онкологічних захворювань зростає, особливо за умов ожиріння, низької фізичної активності та недостатнього вмісту клітковини в раціоні.
Злоякісні новоутворення бувають первинними й метастатичними. Первинний рак цієї локалізації зустрічається рідко й має різні гістологічні типи, зокрема мезотеліальні або епітеліальні пухлини. Особливим видом раку є псевдоміксома очеревини, яка розвивається з клітин, що виробляють желеподібну речовину, що й визначає її назву. Діагноз встановлюється залежно від ураженої частини очеревини, наприклад, це може бути рак брижі або сальника. Особливості розвитку та прогнози для первинного раку очеревини схожі з раком яєчників, тому підхід до лікування часто аналогічний. Точні причини розвитку захворювання поки що невідомі. Проте встановлено, що ризик виникнення підвищується у жінок старшого віку, а також є зв’язок із мутаціями генів BRCA.
Метастатичний рак черевної порожнини зустрічається значно частіше. Він розвивається на пізніх стадіях онкологічних захворювань внутрішніх органів, коли пухлина починає поширювати віддалені метастази по організму. Найчастіше очеревина уражається при раку яєчників, шлунка, товстої кишки та підшлункової залози. Метастази можуть також надходити з інших органів, як-от легені чи молочні залози. Множинне ураження очеревини метастазами називається карциноматозом.
На ранніх стадіях хвороба зазвичай не проявляється. Зростання пухлини не супроводжується болем і не впливає на самопочуття пацієнта, тому часто новоутворення виявляються випадково. Ранні симптоми:
дискомфорт у черевній порожнині;
ниючі болі в попереку та животі;
нудота, блювання, здуття живота;
непрохідність кишечника, порушення сечовипускання.
Пізні симптоми пухлини черевної порожнини:
підвищення температури;
порушення венозного та лімфатичного відтоку, розширення вен;
збільшення живота;
асцит (накопичення рідини в черевній порожнині) і розширення вен живота через тиск;
набряки ніг через тиск на нижню порожнисту вену;
слабкість, втрата маси тіла.
Коли новоутворення досягає великих розмірів і починає тиснути на сусідні органи, можуть виникнути проблеми із сечовипусканням, кишкова непрохідність, ураження нервів або судин. Тиск на нерви спричиняє часті болі в попереку, животі та інших ділянках. Загальний стан пацієнтів навіть з великими пухлинами часто залишається задовільним.
Аби поставити діагноз, використовують такі дослідження:
УЗД — первинний метод діагностики завдяки доступності та безпеці. Дослідження можна провести в будь-якій момент без тривалих очікувань і направлень.
Комп’ютерна томографія (КТ), магнітно-резонансна томографія (МРТ) — забезпечують високу роздільну здатність зображення, що дає змогу виявити вогнища розміром менш як 1 см. Лікар отримує детальні зображення тканин для визначення стадії захворювання.
Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-КТ або ПЕТ-сканування) — «золотий стандарт» виявлення віддалених метастазів.
Біопсія — найточніший метод підтвердження діагнозу. Лікар бере зразок тканини пухлини черевної порожнини під час діагностичної лапароскопії, а потім проводить гістологічне, цитологічне та молекулярно-генетичне дослідження.
Також використовують рентгеноконтрастні дослідження, щоб виявити об’ємні новоутворення шлунка і кишківника. Аналіз крові на онкомаркери застосовують для контролю за перебігом хвороби та ефективністю лікування, але метод не завжди є точним для діагностики. Жінкам рекомендується консультація гінеколога.
Схема лікування визначається кількома чинниками: стадія, розміри утворення, розташування, загальний стан пацієнта. Вона включає хірургічне видалення, хіміотерапію, HIPEC терапію та паліативні процедури для полегшення симптомів і продовження життя пацієнта.
Оперативне втручання передбачає максимальне видалення новоутворень. Операція є технічно складною, оскільки через тривалий безсимптомний ріст утворення часто досягають значних розмірів і тісно прилягають до великих судин і сусідніх органів. Тому потрібен великий практичний досвід хірурга у виконанні втручань на різних внутрішніх органах і судинах. Також може виникнути потреба в частковому або повному видаленні нирки, селезінки, резекції шлунка, кишківника, печінки, перев’язці й емболізації судин.
Оскільки пухлина черевної порожнини схильна до рецидивів, пацієнт повинен регулярно спостерігатися в лікаря. Додаткові методи антиракової терапії застосовуються лише в рамках комплексного лікування після радикального видалення новоутворення.
Клініка MedHealth пропонує всебічний підхід до лікування раку черевної порожнини, зосереджуючи увагу на індивідуальних потребах пацієнта. Забезпечуємо доступ до найсучасніших методів діагностики та терапії, що дає змогу ефективно боротися з різними типами онкологічних захворювань. Використовуємо передові технології для точного визначення стадії та типу раку, розробляємо оптимальний план лікування. Ми співпрацюємо з провідними онкоклініками міста Києва та Європи.
Кожен пацієнт отримує персоналізовану консультацію та схему терапії, розроблену з урахуванням особливостей організму. Працюємо в тісній співпраці з пацієнтами, щоб забезпечити найкращі результати та підтримку на шляху до одужання.
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: