Поліп ендометрія — це доброякісне новоутворення, що виникає внаслідок надмірного розростання (проліферації) клітин базального шару слизової оболонки матки. Формування вузла завершується після проникнення в нього фіброзних і м’язових волокон. Має тіло та ніжку, через яку відбувається кровопостачання і кріплення до стінки матки. Зовні покритий епітеліальними клітинами, які за гістологічною структурою належать до слизової оболонки матки.
Залозистий поліп ендометрію виникає з базального шару і формується завдяки залозистому компоненту. Фіброзний формується зі сполучної тканини, іноді включає колагенові волокна, водночас залоз практично немає. Залозисто-фіброзний вузол містить сполучну тканину і невелику кількість залоз. Такі утворення зустрічаються у багатьох жінок віком 30-50 років, а також після клімаксу, рідше виявляються в підлітковому віці. Патологія не проявляється яскравими симптомами. На жаль, деякі види ендометріальних поліпів можуть бути небезпечними через ризик перетворення на рак ендометрія.
Причини виникнення вузлів поки що не встановлені, але медики знають про чинники, що підвищують ризик розвитку патології:
ожиріння;
захворювання органів травлення;
проблеми зі щитоподібною залозою, цукровий діабет;
хвороби серцево-судинної системи;
незахищені статеві контакти;
порушення гормонального балансу;
внутрішньоматкові маніпуляції (діагностичне або лікувальне вишкрібання, медикаментозний аборт, тривале використання внутрішньоматкових засобів контрацепції);
переривання вагітності, викидні, ускладнені пологи;
синдром полікістозних яєчників;
міома матки.
Ці стани безпосередньо або опосередковано порушують гормональний баланс в жіночому організмі, негативно впливаючи на ендометрій. Поліпоз ендометрія також виникає через запальний процес у порожнині матки, наприклад, на фоні венеричних інфекцій або через хронічний ендометрит.
Новоутворення має вигляд вузла на широкій основі або ніжці, який поступово росте з підслизового шару в бік порожнини матки. Вогнища можуть бути поодинокими і множинними. Розмір утворень варіюється:
дрібні — 0,3-0,5 см;
середні — 0,6-1 см;
великі — понад 1 см.
Специфічних симптомів хвороба не має, тому від 10 до 25 % жінок із дрібними чи середніми вузлами навіть не підозрюють про наявність проблеми. Симптоми, що найчастіше супроводжують поліп ендометрія матки:
періодичний біль внизу живота, що має ниючий або тягнучий характер;
надмірно рясні і тривалі менструації;
кровотечі між менструаціями;
поява кров’янистих виділень за кілька днів до менструації та після неї;
кровомазання і кровотечі після клімаксу.
Непрямими ознаками хвороби можуть бути блідість шкіри та слизових оболонок, сухість шкіри, тріщини на губах, запаморочення, втрата свідомості. За наявності великої кількості поліпів жінки можуть відчувати дискомфорт під час статевого акту, біль і неприємні відчуття, з’являються білі слизові виділення з піхви. Часто утворення розташовуються в ділянках трубних кутів і дна матки, що може ускладнити вагітність. Іноді безпліддя є єдиним симптомом, через який жінка звертається до гінеколога.
Рання діагностика захворювання сприяє вибору ефективної тактики діагностики й лікування. Які методи використовують:
Огляд гінеколога і взяття мазків — під час обстеження неможливо виявити вузли (лише поліпи цервікального каналу), але можна діагностувати супутні захворювання, які впливають на лікування.
УЗД органів малого таза — обстеження візуалізує потовщений ендометрій із розростаннями.
Гістероскопія з біопсією поліпа або його видаленням — стандартне обстеження в разі підозри на наявність утворень. Виконується за допомогою ендоскопа, щоб точно визначити кількість і розміри вузлів, їхнє розташування та, за потреби, видалити новоутворення.
Лікування поліпів матки виконується виключно хірургічними методами. Лікарі завжди обговорюють з пацієнтками різні варіанти, щоб вибрати оптимальний спосіб видалення утворень. Зазвичай використовують діагностичну гістероскопію. Процедуру рекомендують практично всім жінкам з такою патологією, незалежно від розміру новоутворення. Спочатку лікар має впевнитися в тому, що процес є доброякісним, а потім визначає тактику терапії, з урахуванням віку пацієнтки та її стану здоров’я.
Сліпе вишкрібання у жінок дітородного віку вважається небажаним, оскільки це підвищує ризик ускладнень та ймовірність рецидиву. В сучасній гінекології поліпектомія виконується разом із гістерорезектоскопією. Процедура видалення поліпа ендометрію в нескладних випадках триває приблизно 20-30 хвилин під загальним знеболенням. Тканини, що контактували з утворенням, ретельно перевіряються і видаляються, щоб усунути всі клітини, які зазнали змін. Судини, що постачали кров, коагулюються.
Протягом кількох днів можуть спостерігатися легкі кров’янисті виділення. Обов’язково проводиться контроль за допомогою УЗД через 2-4 тижні після операції. Протягом 10-14 днів варто уникати відвідування сауни, басейну, відкритих водойм, статевих контактів, теплових процедур і фізичних навантажень.
Клініка MedHealth використовує найсучасніше медичне обладнання і технології для діагностики й лікування. У нас працюють лікарі з високою кваліфікацією і великим досвідом у гінекології. Регулярно проходять навчання та підвищення кваліфікації, щоб застосовувати новітні методи терапії. Кожна пацієнтка отримує індивідуальну програму лікування, що враховує її вік, стан здоров’я та інші особливості.
Клініка спеціалізується на малотравматичних хірургічних втручаннях, зокрема гістероскопії. Поліпоз ендометрія лікується швидко та ефективно. Створюємо всі умови для комфортного перебування клієнтів. Є сучасні палати, доброзичливий персонал та підтримка під час усього лікувального процесу. Ціни демократичні та прозорі. Не лише видаляємо новоутворення, але й проводимо комплексну діагностику та лікування супутніх захворювань, щоб досягти загального покращення здоров’я жінки. Дотримуємось стандартів безпеки та стерильності, що виключає ризики, пов’язані з інфекціями та іншими ускладненнями.
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: