Діагностичний метод, що дає змогу за допомогою спеціального інструменту провести обстеження слизової оболонки уретри, сечового міхура та місця виходу сечоводів — цистоскопія. Метод особливо важливий для виявлення онкологічних захворювань сечовивідних шляхів на ранніх стадіях. Також процедура охоплює візуальне обстеження. Цистоскопію призначають пацієнтам незалежно від статі, коли інші методи, як-от УЗД, КТ чи МРТ, не можуть надати достатньо інформації для діагностики. Рекомендується регулярно проходити обстеження людям віком від 50 років і пацієнтам, які мають показання.
Під час обстеження використовується спеціальний інструмент — цистоскоп, який може бути ригідним або гнучким, також він оснащений мікрокамерою з функцією багаторазового збільшення. Прилад вводять через уретру для огляду внутрішньої поверхні сечового міхура. Дослідження виявляє запалення, виразки, новоутворення, камені. У процесі лікар також бере зразки тканин для біопсії.
Цистоскопія сечового міхура проводиться в таких випадках:
часте, болісне сечовипускання (ознаки циститу);
наявність гною або крові в сечі;
симптоми енурезу, сечокам’яної хвороби, хронічної затримки сечі;
урологічні свищі (патологічні отвори в уретрі чи сечовому міхурі);
дивертикули уретри або сечового міхура (аномальне випинання стінок органів);
вроджені аномалії у дітей;
передопераційна оцінка стану органів сечовидільної системи;
підозра на пухлину (доброякісну чи злоякісну);
наслідки травм або механічних ушкоджень;
інші порушення роботи сечостатевої системи, виявлені на основі скарг пацієнта.
Протипоказання:
інфекційні або запальні процеси в організмі;
порушена прохідність сечівника;
кровотечі різного походження;
порушення згортання крові;
ниркова чи печінкова недостатність;
вагітність, період лактації у жінок.
Як лікувальна процедура цистоскопія використовується для оцінки ефективності лікування, відновлення прохідності сечових шляхів, розсічення отворів сечоводів для виведення піску або каменів, видалення поліпів, коагуляції виразок і ерозій. Остаточне рішення щодо проведення ендоскопічного обстеження приймає уролог.
Перед проведенням обстеження необхідно здати аналізи сечі та крові, а також коагулограму. Рекомендується дотримуватися легкої дієти, припинити вживання спазмолітиків, антикоагулянтів, інсуліну. Підготовка до процедури також передбачає відмову від їжі за 12 годин і від рідини за 4 години до обстеження. Перед відвідуванням клініки необхідно спорожнити сечовий міхур, а також:
прийняти теплий душ із милом і видалити волосся в інтимній зоні;
не використовувати лосьйони, дезодоранти, креми;
не вдягати металеві предмети.
Цистоскопія у жінок проходить легше, ніж у чоловіків завдяки прямій і короткій уретрі. Для знеболення зазвичай використовують місцеві анестетики, а загальна анестезія потрібна рідко.
Обстеження у чоловіків має певні особливості через довгу уретру (16-23 см), тому введення інструменту виконується дуже обережно:
пацієнт знімає одяг, одягає халат і лягає на крісло;
в уретру вводять лубрикант для полегшення введення цистоскопа в сечовий міхур;
лікар вводить інструмент і виконує необхідні дії.
Цистоскопія триває приблизно 15 хвилин. Більшість пацієнтів не відчуває значного дискомфорту. У деяких випадках можуть з’явитися печіння або біль при сечовипусканні, які зникають на наступний день. Можливі також виділення біло-рожевого слизу з уретри. Щоб запобігти інфекції, лікар призначає антибіотики. Рекомендується відпочинок і збільшене споживання рідини (до 7 склянок води на день). Ціна цистоскопії залежить від того, чи застосовується анестезія. Анестезіолог може використовувати загальний наркоз або спинномозкову анестезію (втрата чутливості в нижній частині тіла).
Для дослідження використовують цистоскопи двох основних типів: жорсткі та гнучкі. Вибір інструменту залежить від конкретних цілей обстеження, а також стану пацієнта:
Жорсткий (ригідний) цистоскоп — це металева трубка з фіксованим діаметром, яка оснащена оптичною системою для візуалізації. Використовується здебільшого для планових діагностичних і хірургічних процедур. Надає лікарю чітке й детальне зображення, дає змогу виконувати складні маніпуляції, як-от видалення новоутворень або каменів.
Гнучкий цистоскоп (фіброцистоуретроскоп) — це еластичний інструмент із меншим діаметром, також оснащений оптичною системою та каналами для інструментів. Завдяки гнучкості дає змогу проводити процедуру з меншим дискомфортом для пацієнта. Гнучкі цистоскопи зазвичай застосовуються у випадках, коли потрібно зменшити травматичність процедури або для обстеження складних анатомічних структур. Часто використовуються для більш комфортних діагностичних оглядів, особливо у пацієнтів із підвищеною чутливістю.
В сучасній медицині також активно використовуються дитячі фіброцистоскопи. Вони відрізняються меншим діаметром, що робить процедуру не такою травматичною для маленького пацієнта. Цистоскопія сечового міхура у дітей призначається в разі підозри на вроджені аномалії, запальні процеси, наявність каменів, сторонніх предметів, новоутворень та інших патологій.
Якщо необхідно пройти цистоскопію, рекомендуємо звернутися до фахівців клініки MedHealth у Білій Церкві, де ми надаємо високоякісні послуги. Середній стаж лікарів складає 21 рік, що свідчить про професіоналізм і багаторічний практичний досвід. Наші спеціалісти зроблять усе можливе, щоб обстеження пройшло швидко, ефективно та з максимальним комфортом. Використовуємо якісне обладнання, гарантуємо комфортні умови та мінімум больових відчуттів.
Забезпечуємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Ціна цистоскопії сечового міхура та інших послуг клініки досить доступна. До процедури залучаються лікарі найвищої категорії, які враховують всі потреби й особливості пацієнта. У нас можна пройти діагностику і швидко здати необхідні аналізи завдяки співпраці з найкращими лабораторіями Європи.
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: