Кіста печінки — це доброякісне утворення у вигляді капсули, що містить рідину, слиз або щільні маси. Згідно з медичною статистикою, приблизно 18 % людей мають одне чи кілька новоутворень. Найчастіше патологія трапляється у жінок, а також із віком: 92 % пацієнтів старші 42 років. Захворювання може проявлятися у вигляді однієї кістозної порожнини або множинних утворень, що розташовані в різних ділянках органу й мають розміри від 1-3 см до 10-20 см у діаметрі.
Хвороба не завдає значного дискомфорту й часто виявляється випадково. Однак не варто її ігнорувати: для точного визначення безпечності патології необхідна консультація гастроентеролога чи гепатолога та проведення відповідних обстежень.
У клінічній практиці часто спостерігаються вроджені пухлини, які утворюються через порушення в процесі формування організму. Зазвичай ці утворення поодинокі й не завдають ніякого дискомфорту протягом життя, хоча в рідкісних випадках можуть спричиняти проблеми.
Набута патологія зумовлена різними чинниками:
доброякісні пухлини, як-от гамартома, тератома;
паразитарні інвазії, наприклад, ехінококоз;
інфекційні процеси;
генетичні аномалії;
травми, крововиливи;
злоякісні пухлини, метастази з інших органів.
Одиночна кіста в печінці називається простою або солітарною. За наявності більш ніж двох утворень говорять про полікістоз. Зі збільшенням кількості та розміру новоутворень підвищується ризик їхнього негативного впливу на здоров’я.
Прості неінфекційні утворення зазвичай не мають симптомів і не завдають дискомфорту. Однак є певні ознаки, які можуть вказувати на наявність патології:
періодична нудота;
біль, важкість і дискомфорт у правому підребер’ї;
зниження апетиту;
відчуття гіркоти в роті;
свербіж шкіри;
підвищене газоутворення та проблеми з випорожненням;
жовтуватий відтінок шкіри і склер;
збільшення живота з правого боку;
сильна задишка й запаморочення;
слабкість, швидка втомлюваність;
надмірне потовиділення;
анемія та анорексія;
лихоманка.
У разі захворювання на ехінококоз можуть спостерігатися кровохаркання, підвищення температури, біль і ломота в тілі. Зазвичай клінічні прояви кісти в печінці з’являються в разі наявності великих або численних утворень, які стискають тканину, порушують відтік жовчі та призводять до збільшення органу.
Хоча кіста є доброякісним утворенням, вона може впливати на функціонування органу. Важливо звернутися до лікаря та пройти повне обстеження для визначення типу новоутворення, розмірів і точного розташування. Є два основних типи новоутворень: паразитарні та непаразитарні. Паразитарні виникають внаслідок інфекції гельмінтами, коли личинки розвиваються всередині капсули, перетворюючись на стрічкових глистів. У цьому випадку є ризик поширення глистів на жовчний міхур та інші органи. Непаразитарні утворення — наслідок збою внутрішньоутробного розвитку, травм, запальних процесів. Непаразитарна кіста в печінці може спричинити такі ускладнення:
інфекційна інтоксикація з нагноєнням;
крововилив у черевну порожнину;
перфорація з витіканням вмісту в черевну порожнину.
Нагноєння може призвести до перитоніту й абсцесу. При розриві в черевну порожнину потрапляє гній і кров, що є небезпечним для життя. Великі утворення можуть спричиняти печінкову недостатність або навіть переродитись в рак.
Поставити точний діагноз без інструментальних методів навіть досвідченому лікарю буде складно. Тому для діагностики використовують УЗД, рентген, МРТ, клінічні та біохімічні аналізи крові, тести на паразитарні, бактеріальні чи грибкові інфекції. Сучасна апаратура дає змогу відрізняти доброякісні та злоякісні пухлини. Результати обстежень надають інформацію про кількість, розміри й внутрішню структуру кістозних утворень.
Тактика лікування кісти печінки залежить від характеру патології та можливих ризиків. Часто пацієнти отримують рекомендації на періодичне спостереження та контроль за допомогою УЗД. У разі збільшення новоутворення або потенційної шкоди проводиться оперативне втручання для видалення пухлини. Якщо пацієнт звернувся до лікаря своєчасно, застосовують малоінвазивні техніки, що допомагають зберегти орган і його функціональність. Сьогодні понад 90 % операцій проводяться лапароскопічним методом. Цей підхід полягає у видаленні кісти на печінці через невеликі розрізи на передній черевній стінці. Таку процедуру називають фенестрацією та застосовують як для одиничних, так і для множинних утворень.
Іншим методом є дренування новоутворення під контролем ультразвуку. Це втручання вважається досить безпечним, оскільки голка вводиться безпосередньо в кістозну порожнину через міжреберний простір. Дренаж вводять по спеціальній струні, а потім порожнина промивається розчинами антисептиків. У важких випадках рекомендована повна резекція печінки з подальшою пересадкою донорського органу.
Клініка MedHealth — провідний медичний центр, який пропонує широкий спектр послуг з діагностики та лікування. Використовуємо передові технології та обладнання. Наші пацієнти отримують доступ до інноваційних методів обстеження і терапії. Команда складається з кваліфікованих лікарів із великим досвідом роботи в різних медичних спеціальностях. Постійно вдосконалюємо навички та знання, щоб забезпечити найкращий рівень медичної допомоги.
Кожен пацієнт отримує персоналізований план лікування кісти в печінці та інших хвороб. Надаємо комфортні умови для обстежень і процедур, а також пропонуємо гнучкі графіки прийому. Знаходимось у Білій Церкві, тому мешканці столиці й прилеглих регіонів можуть легко до нас дістатись. Також пропонуємо сучасні індивідуальні палати, оснащені всім необхідним: є душ, зручне ліжко, кондиціонер і телевізор. Прагнемо створити атмосферу домашнього затишку та спокою, яка допоможе відчути себе максимально комфортно і впевнено під час перебування в клініці. Здоров’я та добробут пацієнтів є нашим пріоритетом.+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: