Пахова грижа (кила) – патологічний стан, коли органи черевної порожнини випинаються за межі свого нормального анатомічного розташування через паховий канал, що знаходиться внизу живота. Фрагмент очеревини, що випинається, називається грижовим мішком, органи, що розташовуються у цьому мішку – грижовим вмістом, а воротами (слабким місцем, через яке відбувається випинання) служить сам паховий канал, утворений зв’язкою та м’язами. Ця патологія становить 75-80% від загальної кількості гриж живота. Пахова грижа у чоловіків діагностується частіше, ніж у жінок.
Пахові грижі класифікуються за різними критеріями:
окремий різновид – рецидивна пахвинна грижа, що повторно виникає після операції, рецидиви можуть бути неодноразовими.
Вроджені пахові грижі формуються внаслідок неповного зарощення вагінального відростку очеревини, через який в процесі внутрішньоутробного розвитку опускаються яєчка до калитки чи яєчники до малого тазу. Така патологія частіше зустрічається у хлопчиків, випадки у дівчат поодинокі, суттєвим фактором ризику є недоношеність.
Причини виникнення набутої пахової грижі більш різноманітні:
іноді також утворюється пахова грижа після операції на органах черевної порожнини.
На утворення пахової грижі вказують такі ознаки:
Діагностику пахової грижі здійснює хірург. Її складові:
Додатково можуть призначатися:
Консервативне лікування пахової грижі є неефективним, і може призначатися тільки у виняткових випадках, при загальному тяжкому стані пацієнта, наявності протипоказань до планового видалення пахової грижі.
Лікування пахової грижі без операції можливе тільки якщо вона неускладнена. При ущемленні необхідна термінова операція, загроза для життя через ускладнення (некроз тканин, кишкову непрохідність) переважає ризики хірургічного втручання.
При наявності протипоказань до хірургічного втручання неускладнена пахова грижа може лікуватися такими методами:
Обидва методи не усувають проблему, пахова грижа залишається, певною мірою впливає на самопочуття та загальний стан здоров’я пацієнта, може погіршувати якість життя. Усі інші методи лікування (фізіотерапія, ЛФК, народні засоби) неефективні та можуть навіть зашкодити, а масаж при паховій грижі категорично протипоказаний.
Основним методом лікування при паховій грижі є хірургічний. При паховій грижі можуть проводитися як відкриті (лапаротомічні), так і малоінвазивні лапароскопічні операції. У відділенні хірургії центру MedHealth використовуються обидві методики. В першому випадку виконується розріз скальпелем, у другому – прокол троакаром. Видалення пахової грижі лазером не проводиться. Будь-яка операція складається з 2 основних етапів – грижесічення (видалення грижового мішка та вправлення його вмісту) та герніопластики (закриття грижових воріт).
Грижесічення відкритим способом може проводитись під загальним внутрішньовенним наркозом чи спінальною анестезією.
Лапароскопічна операція проводиться під загальним наркозом.
Лапароскопія пахової грижі дозволяє скоротити тривалість реабілітаційного періоду (порівняно з класичною відкритою операцією), знизити інтенсивність больового синдрому, замість великого рубця після втручання залишаються ледь помітні сліди. Цьому методу надається перевага при необхідності грижевисічення у пацієнтів, що раніше вже перенесли операцію на органах черевної порожнини.
Після лапароскопії пацієнт може повернутись додому того ж дня чи наступного, після відкритої операції потрібно залишатись у стаціонарі та дотримуватись постільного режиму протягом більш тривалого часу (до 10 діб). Якщо накладались зовнішні шви, їх знімають через 6-8 днів. При вираженому больовому синдромі лікар може порекомендувати прийом знеболювальних препаратів, також може призначатися антибіотикотерапія для попередження нагноєння рани внаслідок інфікування. Основні правила, яких необхідно дотримуватись протягом періоду реабілітації:
Слабкість сполучної тканини, що часто призводить до утворення грижі, є генетично обумовленою та не піддається корекції, але на деякі причини та фактори ризику можна вплинути. Складові попередження пахових гриж:
Пахова грижа є найпоширенішим видом гриж передньої черевної стінки у людей. Трапляється у 27–43 % чоловіків і у 3–6 % жінок. Вищий відсоток захворювання у чоловіків зумовлений анатомічними особливостями. Це не лише естетичний дефект, але й серйозна медична проблема, яка може призвести до небезпечних ускладнень. Єдиним ефективним методом лікування є хірургічне втручання. В клініці «MedHealth» у Білій Церкві налічується більше тисячі успішно виконаних операцій з приводу пахової грижі лапароскопічним методом. Завдяки великому досвіду наших фахівців і сучасному обладнанню забезпечуємо медичну допомогу на найвищому рівні.
Патологія виникає, коли вміст черевної порожнини виходить через природні анатомічні отвори, які називаються паховими кільцями, і потрапляє в підшкірну жирову тканину. Хвороба розвивається через важку фізичну працю, вагітність, запори, різкий набір маси тіла. Лапароскопія пахової грижі — це сучасна малоінвазивна операція, що дає змогу ефективно усунути патологію як у жінок, так і чоловіків. Завдяки декільком невеликим проколам у животі хірург отримує доступ до черевної порожнини та зміцнює ослаблені м’язи спеціальним сітчастим імплантом. На відміну від традиційних операцій із великими розрізами, лапароскопія забезпечує меншу травматичність, швидше відновлення та мінімум післяопераційних ускладнень.
Клінічна картина хвороби суттєво варіюється залежно від стадії захворювання. На ранніх стадіях характерні:
В міру прогресування захворювання спостерігаються:
Якщо вчасно не провести видалення пахової грижі, можуть виникнути ускладнення, найбільш небезпечними з яких є защемлення внутрішніх органів у киловому мішку та їх некроз.
Підготовка до видалення пахової грижі>Процедура діагностики патології охоплює кілька основних етапів:
Точніше визначити розташування внутрішніх органів і виявити грижі, які не виходять через зовнішнє кільце, допомагає УЗД органів черевної порожнини. Якщо необхідно, призначають комп’ютерну томографію. Результати ультразвукового дослідження та КТ є важливими для планування операції на пахову грижу, оскільки дають змогу оцінити розміри утворення та врахувати індивідуальні особливості пацієнта. Лікар-хірург вивчає історію хвороби, запитує про скарги та спосіб життя, проводить фізичне обстеження в різних станах і положеннях. Для підтвердження діагнозу та виключення можливих протипоказань призначають додаткові дослідження. Вартість операції пахової грижі визначається індивідуально, з урахуванням розмірів утворення та обраної техніки.
Лапароскопічне лікування розпочинається з трьох невеликих проколів на передній черевній стінці, через які вводять інструменти та оптичний прилад з мініатюрною відеокамерою. Зображення показується на моніторі, що дає змогу хірургу візуально контролювати хід операції. Використовують два основні методи: ТАРР і ТЕР. Операція пахової грижі ТАРР складається з таких етапів:
Тривалість втручання в середньому становить 30–90 хвилин. Після операції сітка надійно фіксується по краю дефекту черевної стінки та забезпечує її цілісність. Рецидиви при таких операціях мінімальні.
Відновлення після видалення пахової грижі>Після операції рекомендується дотримуватися постільного режиму протягом перших годин. Тривалість госпіталізації залежить від складності втручання та стану пацієнта. Щоб швидше одужати й запобігти рецидиву, варто дотримуватися таких рекомендацій:
Для зменшення післяопераційного болю та профілактики ускладнень варто приймати знеболювальні, протизапальні та антибактеріальні препарати. Регулярні огляди у хірурга дають змогу своєчасно виявити можливі ускладнення та оцінити ефективність лапароскопії пахової грижі.
Медичний центр «MedHealth» в Білій Церкві пропонує широкий спектр діагностичних і лікувальних послуг. Прагнемо надати найвищу якість лікування. Наші переваги:
Забезпечуємо зручний графік прийому, комфортні умови перебування та індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Палати обладнані окремим душем, туалетом, кондиціонером і телевізором. Дбаємо про комфорт наших пацієнтів і створюємо приємну й затишну атмосферу.
Ціна хірургічного лікування пахвинної грижі у медичному центрі «MedHealth» у Білій Церкві залежить від методу втручання (відкритий чи лапароскопічний). Також необхідно враховувати вартість анестезіологічного супроводу.
Потурбуйтеся про своє здоров’я та здоров’я рідних – запишіться на консультацію до хірурга медичного центру MedHealth у Білій Церкві:
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: