Грижа стравохідного отвору діафрагми – це патологічний стан, при якому частина шлунка просувається через діафрагму в грудну порожнину. Вона може викликати симптоми, такі як печія, біль у грудях, утруднене ковтання та інше. Грижа стравохідного отвору діафрагми поділяється на два основних типи: ковзну і параезофагеальну грижі. Основними факторами ризику є вік, ожиріння, вагітність і часте підняття важких предметів. Лікування може варіюватися від зміни способу життя та медикаментів до хірургічного втручання у важких випадках.
До причин виникнення грижі стравохідного отвору діафрагми відносять:
На початкових етапах грижа стравохідного отвору діафрагми розвивається безсимптомно. Перші ознаки зʼявляються з досягненням певного розміру новоутворення, тоді пацієнта можуть турбувати:
Ці симптоми діафрагмальної грижі можуть посилюватися після їжі, при нахилах або в положенні лежачи.
Діагностикою грижі стравохідного отвору діафрагми займаються гастроентерологи клініки «MedHealth».
Клінічний огляд при підозрі на грижу стравохідного отвору діафрагми передбачає детальний збір анамнезу пацієнта, зокрема скарг на печію, біль у грудях, рефлюкс та труднощі при ковтанні. Лікар проводить фізичний огляд, звертаючи увагу на ознаки можливого рефлюксу або інші симптоми, пов’язані з порушенням функції шлунково-кишкового тракту. Під час клінічно огляду також виконується УЗД, яка дозволяє виявити патологічне утворення. Додатково призначаються інструментальні методи обстеження, які допоможуть встановити точний діагноз.
Діагностика грижі стравоходу може вимагати проведення таких додаткових інструментальних обстежень:
Ці методи дозволяють отримати детальну інформацію про анатомію і функціональний стан стравоходу і шлунка, що є необхідним для точної діагностики та планування лікування грижі стравохідного отвору діафрагми.
Грижа стравохідного отвору діафрагми вимагає вчасної діагностики та лікування для запобігання розвитку ускладнень. Показання до необхідності спеціального втручання визначаються лікарем після детального обстеження пацієнта і передбачають наявність наступних станів:
Лікування грижі стравоходу може передбачати як консервативні методи (зміна способу життя, медикаменти), так і хірургічне втручання, залежно від тяжкості симптомів та наявності ускладнень. Метод лікування грижі стравохідного отвору визначає лікар після детального обстеження пацієнта.
Консервативне лікування діафрагмальної грижі включає низку заходів, спрямованих на зменшення симптомів і поліпшення якості життя пацієнта:
– Вживання меншої кількості їжі за один прийом.
– Уникнення продуктів, що сприяють рефлюксу, таких як жирна і смажена їжа, шоколад, кофеїн, алкоголь, цитрусові та прянощі.
– Уникнення їжі за 2-3 години до сну;
– Підйом головного кінця ліжка на 10-15 см, щоб зменшити рефлюкс під час сну.
– Уникнення тісного одягу, який може підвищувати внутрішньочеревний тиск.
– Відмова від куріння, оскільки нікотин може послабити нижній стравохідний сфінктер;
Консервативне лікування грижі стравохідного отвору допомагає контролювати симптоми патології й знижує ризик ускладнень, однак у разі неефективності цих заходів може бути розглянута можливість хірургічного втручання.
Хірургічне лікування грижі стравохідного отвору діафрагми зазвичай розглядається у випадках, коли консервативне лікування не приносить полегшення або якщо наявні серйозні ускладнення та прогресування захворювання. Грижа стравохідного отвору діафрагми усувається шляхом повернення органів в анатомічне положення. Після цього необхідно зміцнити мʼязи діафрагми та нижнього стравохідного сфінктера. Таким чином в ділянку грижі підшивають верхню частину шлунка (фундоплікація за Ніссеном) або сітчастий імплантат. Крім того, для забезпечення сталого результату операцію можуть доповнити крурорафією: зшиванням ніжок діафгарми навколо нижнього стравохідного сфінктера. Операція грижі стравоходу в 99% випадків виконується лапароскопічно, що зменшує тривалість перебування в лікарні та прискорює відновлення. Інший варіант – круропластика, де хірург зменшує розмір стравохідного отвору діафрагми та накладає сітчастий імплантат для зміцнення мʼязів.
Ціна операції грижі стравоходу залежить від методу хірургічного втручання, складності випадку та необхідності виконання додаткових маніпуляцій. Крім того, вартість лікування залежить від тривалості госпіталізації та особливостей передопераційної підготовки.
Реабілітація після хірургічного лікування грижі стравохідного отвору діафрагми зазвичай триває 1-3 місяці. Термін відновлення залежить від методу оперативного втручання, застосування лапароскопії дозволяє значно зменшити період реабілітації та уникнути розвитку ускладнень. Відновлення після хірургічного лікування грижі діафрагми має такі особливості:
У післяопераційний період пацієнту важливо дотримуватися рекомендацій лікаря і звертатися за медичною допомогою у разі виникнення неприємних симптомів, як сильний біль, лихоманка, проблеми з травленням та інше.
Профілактика розвитку грижі стравохідного отвору діафрагми включає зниження факторів ризику та підтримання здорового способу життя. Важливо контролювати вагу, щоб уникнути зайвого тиску на черевну порожнину. Рекомендується уникати підняття важких предметів і надмірних фізичних навантажень, а також підтримувати правильну поставу. Дотримання збалансованого харчування і відмова від шкідливих звичок, таких як куріння та вживання алкоголю, також можуть допомогти знизити ризик розвитку грижі.
Потурбуйтеся про своє здоров’я та здоров’я рідних – запишіться на консультацію до хірурга медичного центру MedHealth у Білій Церкві:
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: