Приблизно 10 -15 % населення України регулярно стикаються із неприємними та болючими відчуттями, спричиненими гемороєм. Захворюванню властивий хронічний, невпинно прогресуючий перебіг, вражає хвороба і жінок, і чоловіків. Зустрічається і у дітей, навіть, дошкільного віку.
Є доброякісним процесом, але якість життя псує відчутно, і часто створює потребу в консультації проктолога.
Радикальне, дійсно ефективне лікування геморою, можливе лише хірургічним шляхом. Проте, кваліфікований проктолог здатен відтермінувати операцію консервативними методами. Продумана медикаментозна терапія усуває виснажливі симптоми, уповільнює прогресування захворювання і допомагає мінімізувати негативний вплив геморою на життя пацієнта. Найкращого ефекту консервативні методики досягають, коли починають застосовуватись якнайраніше, за появи перших ознак процесу.
За принципом розвитку, геморой є варикозним розширенням судин гемороїдального сплетення. Це судинне утворення, своєрідна подушка, розташоване в підслизовому шарі анального каналу. Унаслідок дії певних чинників, артеріовенозні судини сплетення аномально розширюються, гіпертрофуються у вузли, котрі випинаються назовні.
Останніми роками в практиці застосовується ще один термін – гемороїдальна хвороба. Так лікарі називають патологічні явища та ускладнення, котрі виникають у людини, і створюють потребу в лікуванні, видаленні геморою.
Передумови до розвитку проблеми закладені в анатомії судинного сплетення. У ньому є три відділи, артеріальні гілки, кров із яких напряму надходить до ректальних вен. Така будова призводить до постійного трохи підвищеного тиску в ампулі прямої кишки, що сприяє утриманню калових мас, полегшує дефекацію. Та, водночас, створює умови для надмірного розширення венозних судин, котрі сполучаються з артеріями, що і відбувається внаслідок впливу певних чинників.
Головні причини, що призводять до геморою:
Як видно, деякі провокативні чинники можна усунути. Якщо це зробити на ранніх етапах хвороби, то її прогресування зупиняється або сповільнюється настільки, що можна вести мову про лікування геморою без операції. Та, щоби розраховувати на успіх консервативного підходу, пацієнту треба звернутися до проктолога якомога раніше.
Розпізнати момент початку, пацієнтам буває непросто, бо першими проявами захворювання, люди вважають появу відомих вузлів. Однак найчастіше, початок процесу маніфестує зі свербежу в ділянці анального отвору. Сверблячка виникає після вживання алкоголю, після тривалого перебування в положенні сидячи тощо. Зникає, потім повертається. Друга поширена ознака – кровотечі з ануса після туалету.
Згодом приєднуються й інші симптоми геморою:
Больовий синдром виникає на просунутих стадіях патології й, зазвичай, має тупий, ниючий характер. Гострий біль у пацієнта з давньою історією геморою – ознака ускладнення, защемлення гемороїдальних вузлів.
Усього їх чотири, і видалення гемороїдальних вузлів показане лише на останній, четвертій стадії.
За симптомами, анамнезом та клінічною картиною, лікар встановлює форму захворювання (внутрішній геморой, зовнішній або комбінований) й обирає відповідну лікувальну тактику: медикаментозний підхід, малоінвазивне втручання чи видалення геморою.
Часто проктолог діагностує більш просунуту фазу захворювання, ніж вважає пацієнт. Зумовлене це тим, що збільшені вузли можуть випинатися всередину прямої кишки. Їхній стан можна побачити лише завдяки лікарському огляду.
Така форма патології частіше виявляється на ранніх стадіях, бо має помітні зовнішні прояви. Гемороїдальні вузли випинаються нижче так званої «зубчастої лінії», яка відмежовує внутрішню та зовнішню лінії анального каналу. Їх легко помітити та промацати. Також для зовнішнього геморою властивий симптом ранніх кровотеч, навіть, на першій стадії хвороби.
Збільшені вузли травмуються калом та папером, їхня стінка розривається з виділенням алої крові. Інколи це буває єдиним симптомом ранніх етапів захворювання і має спонукати людину звернутися до проктолога для діагностики й лікування хронічного геморою початкової стадії.
Прогресування до 3–4 стадії та загострення процесу, створюють ризики нетримання стільця. Також може відбутися защемлення випавшого вузла анальним сфінктером із появою гострого болю та перспективою тромбозу, некрозу защемлених тканин.
За такого варіанту патології, варикозні випинання локалізуються всередині анального каналу й самодіагностиці недоступні. Потребою в консультації проктолога мають стати біль, свербіж, відчуття стороннього тіла в прямій кишці.
Серйозний варіант захворювання, коли аномально розширюються і внутрішні, і зовнішні судини гемороїдального сплетення. Симптоматика виражена й помітна завдяки зовнішнім вузлам. Вкрай виснажливий стан.
За однією із теорій, комбінований процес є наслідком запізнього звернення по лікування внутрішнього геморою. Переповнені кров’ю внутрішні вузли випадають з анального отвору, руйнують сполучну тканину, котра утримує нижню ділянку гемороїдального сплетення. Як наслідок, виникає поєднання двох патологічних явищ одразу: зовнішнього та внутрішнього геморою.
Встановити діагноз для досвідченого лікаря не складно. Та визначитися із проблемою недостатньо: необхідно чітко встановити ступінь просунутості процесу. Адже від цього залежить, чи планувати видалення геморою, чи можна обмежитися консервативними методиками.
В алгоритм діагностики геморою входять такі заходи:
Ретельний огляд необхідний, щоби виключити інші патологічні явища, котрі мають симптоматику, схожу із гемороєм: поліпи, пухлини товстого кишечника. За потреби, перелік діагностичних процедур може розширюватися.
Залежно від стадії захворювання, впливу патології на життя пацієнта, лікар може обрати медикаментозну терапію, малоінвазивні втручання або радикальне хірургічне лікування геморою.
Консервативний підхід актуальний на початкових етапах хвороби. Малоінвазивне лікування варто застосовувати на будь-якій стадії, коли симптоми захворювання завдають суттєвої шкоди якості життя людини. Операція з видалення геморою, великої ділянки судинного сплетення, розглядається лише в просунутих випадках.
Консервативні методики не дозволяють назавжди приборкати захворювання. Проте якісний, продуманий план терапевтичних заходів, допоможе усунути хворобливі симптоми, суттєво сповільнити прогресування захворювання, зменшити розміри вузлів.
Для досягнення оптимального результату терапії, необхідне комплексне лікування геморою, поєднання системних та місцевих засобів:
Медичний центр «MedHealth» надає консультації компетентного фахівця, за якими досвідчений лікар складає оптимальну терапевтичну схему кожному пацієнту. Завдяки чому виснажлива симптоматика регресує, покращується якість життя. Однак нагадаємо: можливості консервативної методики, за такої хвороби, досить обмежені.
Це втручання, котрі проводяться без розрізів слизової оболонки чи шкіри. Їх чимало, й переважно, вони ґрунтуються на припиненні кровопостачання до варикозно змінених вузлів.
Новітня методика, широко поширена в закордонних клініках. Зберігає ефективність, яку дають класичні хірургічні методики, однак замість скальпеля застосовується промінь лазера. Застосовується, як для повного видалення аномально змінених судинних вузлів (гемороїдектомія), так і для менш масштабних втручань на ранніх стадіях процесу.
Видалення геморою за допомогою лазеру дає мінімум ускладнень, зменшує ризик інфікування, пришвидшує відновлення пацієнтів.
За певних умов, мінімально інвазивні втручання дають ефект, навіть, на IV стадії процесу. Проктолог медичного центру «MedHealth» обирає актуальний метод з огляду на характеристики захворювання, побажання пацієнта.
Індивідуальний підхід часто створює можливість відмовитися від хірургічного видалення зовнішніх гемороїдальних вузлів. Комбінована форма та прояви четвертої стадії внутрішнього геморою, частіше за все, потребуватимуть повноцінного оперативного втручання.
Завжди супроводжуються травмуванням слизової оболонки, що, через функціональні особливості прямої кишки, не завжди доречно. Проте інколи, у разі неефективності терапевтичних чи малоінвазивних методик, доводиться застосовувати оперативне лікування геморою.
Операція, котра забезпечує, власне, видалення геморою, як такого. За умови кваліфікованого проведення, рецидив виключається.
Метод має багато технік, розроблених для різних випадків, тому адаптується під параметри кожного пацієнта. Зазвичай, робиться під місцевим знеболенням.
У післяопераційному періоді застосовуються знеболювальні, послаблювальні засоби. З недоліків – є ризик утворення рубців, тому для лікування зовнішнього геморою, класична гемороїдектомія застосовується нечасто.
Або степлерна гемороїдопексія. Проводиться із застосуванням специфічного одноразового інструменту, кругового степлера. Узагальнено, принци втручання такий:
Принцип операції полягає в тому, що підслизовий шар, ніби підтягується знизу догори, а з ним – і гемороїдальні вузли.
Перевагами методики вважається швидке загоєння рани та відновлення пацієнтів. Однак процедура не є панацеєю, тому застосовується за відповідними показаннями.
Хоч би скільки проблем не створював би геморой, існують дієві методи, як позбутися хвороби. Лікарі медичного центру «MedHealth» в Білій Церкві пропонують кожному пацієнту індивідуальний підхід:
До послуг пацієнтів клініки сучасне устаткування та сучасний досвід лікарів за фахом проктологія. Ми готові провести лікування гострого геморою, обов’язково допоможемо й за хронічного перебігу хвороби.
За сучасними уявленнями, патологія може виникати за двома механізмами: судинним, через підвищення тиску в гемороїдальному сплетенні, та спадковим, через слабку сполучну тканину. Другий механізм є причиною появи вузлів у дітей, і запобігти йому майже неможливо, лишається лише ретельно стежити за поведінкою дитини. Якщо малюк тягнеться пальцями до ануса, плаче під час дефекації або в стільці з’являється кров – необхідна термінова консультація проктолога.
У більшості ж пацієнтів, головну роль відіграє саме судинний механізм. Щоби не знадобилося хірургічне видалення геморою, лікарі радять дотримуватися нескладних порад.
Численні клінічні дослідження гемороїдальної хвороби дали змогу визначити головні харчові чинники, які впливають на розвиток патології. Для запобігання гемороєві рекомендується:
Загалом, потрібно забезпечити регулярний стілець щодоби, не щільний та, водночас – оформлений. Якщо розлади травлення не припиняються, варто звернутися до клініки та отримати консультацію спеціаліста.
Тут важливо дотримуватися балансу між перевантаженням та нестачею фізичної активності.
Рекомендується:
Загалом, вважається достатнім фізичне навантаження помірного напруження 20–60 хвилин на день упродовж 3–5 днів на тиждень.
Вартість втручання в медичному центрі Білої Церкви «MedHealth» залежить від методики, яка буде оптимальною для конкретного пацієнта. Переглянути ціни на лікування гемороїдальної хвороби можна в таблиці, на окремій сторінці сайту.
Ціна передбачає забезпечення пацієнта всім необхідним, тому ми не вимагаємо придбати додатково інструменти чи витратні матеріали.
Потурбуйтеся про своє здоров’я та відновіть повноцінне життя – запишіться на консультацію до проктолога медичного центру MedHealth у Білій Церкві:
+38 (050) 053 07 08
+38 (098) 053 07 08
+38 (073) 053 07 08
Або залиште свої контактні дані і з Вами зв’яжеться наш адміністратор: